• green_down.png
  • green_down.png
  • green_down.png

Tomografia CBCT
Stomatologiczno-Laryngologiczna

Tomografia zatok i dróg oddechowych w obszarze głowy

Tomografia najwyższej precyzji
i najniższej dawki promieniowania

Historia radiologii

Promieniowanie X można śmiało stwierdzić, iż zmieniło bieg historii ale niewiele osób wie, że zostało odkryte za sprawą zbiegu okoliczności. Otóż cała historia rozpoczęła się 8 listopada 1895 roku, kiedy to niemiecki fizyk - Wilhelm Roentgen w zaciszu swojego laboratorium wykonywał rutynowy eksperyment z użyciem promieni katodowych. Roentgen przypadkowo zauważył, że te zostawiają ślad na fluorescencyjnym kartonie ustawionym w poprzek wiązki elektronów. Wtedy zrozumiał, że cząstki światła mogą przenikać przez ciała nieprzezroczyste.


Wiadomość o niewidzialnych promieniach, które przenikają przez obiekty stałe, rozprzestrzeniła się po świecie lotem błyskawicy. Szerokie grono naukowców z różnych dziedzin doceniło praktyczne znaczenie tego epokowego odkrycia. Rozpoczęto badania nad właściwościami tego zjawiska oraz zaczęto stosować promienie Roentgena w celu uwidocznienia kości kończyn, rozpoznania złamania lub umiejscowienia ciała obcego. Pierwsze zdjęcie przy użyciu promieni rentgenowskich zostało wykonane 22 grudnia 1895 roku i odwzorowywało szkielet dłoni żony Roentgena.
W 1901 roku naukowiec za swoje odkrycie został uhonorowany nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.. Dzisiaj, dzięki użyciu promieniowania dokonywać można prześwietleń ludzkiego organizmu.
Nazwa "Promienie X" została po raz pierwszy użyta przez samego Roentgena, ukazując w ten sposób, że sama natura tego rodzaju promieniowania pozostała jeszcze nieznana. Jednak w Niemczech promienie te od razu zostały nazwane na cześć odkrywcy jako promienie Roentgena i do dziś nazwa ta jest używana.


Z fizycznego punktu widzenia promieniowanie rentgenowskie jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, którego zakres długości fali mieści się w przedziale pomiędzy widmem promieniowania UV i gamma (10 pm – 10 nm). Istnieją różne źródła promieniowania X – aparat rtg, reaktor jądrowy, akcelerator czy pierwiastki promieniotwórcze. Promieniowanie to emitują również obiekty astronomiczne (Słońce, inne gwiazdy, czarne dziury).

Panoramica

Wykonujemy - zdjecia RTG w projekcji 2D
pantomograficzne cefalometryczne punktowe
- tomografia stomatologiczna
-tomografia laryngologiczna

CZYTAJ small arrow

Kontakt

26-600 Radom
Ul. Okulickiego 48
tel. +48 48 679 61 71, kom. 691 77 99 77 .

Email: info@panoramica.pl

map Zobacz dojazd