• green_down.png
  • green_down.png
  • green_down.png

Tomografia CBCT
Stomatologiczno-Laryngologiczna

Tomografia zatok i dróg oddechowych w obszarze głowy

Tomografia najwyższej precyzji
i najniższej dawki promieniowania

Diagnostyka radiologiczna

1. Zdjęcia cyfrowe wewnątrzustne

2. Pantomografia 

3. Cefalometria
4. Tomografia wiązki stożkowej (CBCT)

5. Tomografia (CBCT) dla Laryngologii



 

Zdjęcia cyfrowe wewnątrzustne wykonywane są za pomocą aparatu głowicowego (z długim i wąskim tubusem), stosując światłoczułą płytkę rejestrującą o wymiarach 3 x 4 cm, która po ekspozycji umieszczana jest w specjalnym skanerze. Urządzenie to przetwarza obraz z płytki na sygnał cyfrowy umożliwiający przedstawienie obrazu na ekranie monitora.

 

Do wykonania zdjęć wewnątrzustnych stosuje się różne techniki, są to:

  • projekcje izometryczne,

  • technika kąta prostego,

  • zdjęcia zgryzowe podniebienia twardego lub dna jamy ustnej.

 

Cyfrowe zdjęcia wewnątrzustne mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii. W planowaniu leczenia implanto-protetycznego są wykorzystywane do określenia pionowego wymiaru kości w miejscu wprowadzenia implantu a także w ocenie procesu osteointegracji. Wykonuje się je również w celu oceny przyczyny bólu, zaawansowania choroby przyzębia, czy kontroli oraz jakości wypełnionych kanałów.

 

Cyfrowa radiografia wewnątrzustna to nieinwazyjna, szybka oraz wysoce efektywna metoda rejestrowania stanu uzębienia oraz dziąseł pod kątem estetyki. Zapewniamy naszym Pacjentom natychmiastowy wynik z możliwością wywołania zdjęcia w wysokiej jakości na kliszy lub nagrania na płytce CD.

 

 

Diagnostyka radiologiczna dla stomatologii i ortodoncji

 

Pantomografia jest metodą rentgenowskiego badania zakrzywionych struktur twarzoczaszki na płaskim filmie na podstawie zasady zdjęć warstwowych. Zdjęcie pantomograficzne to pantomogram, który potocznie zwany jest zdjęciem panoramicznym. Jest to zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów, uwidaczniające szczękę, żuchwę, stawy skroniowo – żuchwowe, i częściowo zatoki szczękowe jak również łuki zębowe oraz tkanki je otaczające.

 

 

Pantomogram należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz przed leczeniem protetycznym. Badanie warto również wykonać w celu okresowego sprawdzenia ogólnego stanu zębów, czyli występowania próchnicy, jakości leczenia kanałowego i ich wypełnień, obecności zmian zapalnych w obrębie wierzchołka korzenia, a także w chorobach przyzębia, parodontozie, aby ocenić stopień zaawansowania choroby i zastosować odpowiednią metodę leczniczą. Pantomografia okazuje się również przydatna przed wstawieniem implantów oraz przed chirurgicznym usunięciem zębów zatrzymanych.

 

 

Informacje diagnostyczne jakie daje nam to badanie pozwalają w bezpieczny i dokładny sposób zaplanować Państwa leczenie. Badanie pantomograficzne w naszej pracowni wykonywane jest metodą cyfrową, którą cechuje niska dawka promieniowania, krótki czas trwania badania oraz wysoka jakość obrazu. Wynik badania otrzymują Państwo na profesjonalnej kliszy. Istnieje także możliwość nagrania zdjęcia na płycie CD, bądź przesłania pocztą elektroniczną. Takie rozwiązania pozwalają na oszczędność czasu dla pacjentów, oraz szybsze dostarczenie wyników badań do specjalisty. Pantomogram Radom to nowoczesne rozwiązanie dla pacjentów z problemami stomatologicznymi, ortodontocznymi i deformacjami żuchwy oraz szczęki.

 

 

Pracownia radiologiczna Panoramica znajduje się w Radomiu. Do badań, które dają niezwykle szczegółowy obraz, wykorzystujemy najnowocześniejsze oprogramowania i sprzęty. Również pantomogram Radom jest wykonywany przy użyciu nowoczesnej techniki. Dzięki temu diagnoza i leczenie mogą być podjęte znacznie szybciej o skuteczniej. Pantomogram Radom wykonywany w naszej pracowni jest absolutnie bezbolesny, a samo badanie trwa mniej niż minutę.  W porównaniu do tradycyjnej radiologii, pantomogram cyfrowy jest o wiele bardziej bezpieczniejszy, gdyż emituje minimalną dawkę promieniowania, która jest nieszkodliwa. Badania pantomograficzne stosowane są przy schorzeniach jamy ustnej, szczęki, żuchwy, deformacjach, jak również w tradycyjnej stomatologii. Pozwala na dokładne zlokalizowanie zębów i zawiązek, które powodują stany zapalne, oraz chorego obszaru. Pantomogram jest także przydatny przed podjęciem leczenia ortodontycznego.

 

Cefalometria jest badaniem radiologicznym, obrazującym części twarzowe czaszki. Cefalogram, czyli zdjęcie cefalometryczne (inaczej określane zdjęciem tele – rtg) uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i skórę pacjenta. Badanie ma istotne znaczenie w ortodoncji - przy planowaniu korekcji wad zgryzu i ustawienia zębów oraz w protetyce stomatologicznej.

Nasze urządzenie posiada moduł cefalometryczny, pracujący w technologii pojedynczej ekspozycji, co pozwala wykonać całe badanie w krótkim czasie – niższym niż 1 sekunda, ograniczając przy tym w znaczny sposób dawkę promieniowania do niezbędnego minimum. Pomiary cefalometryczne niezbędne do oceny wzrostu twarzy wykonywane są w precyzyjny sposób za pomocą nowoczesnego oprogramowania komputerowego.

Zapewniamy naszym Pacjentom natychmiastowy wynik z możliwością wywołania zdjęcia w wysokiej jakości na kliszy, nagrania na płytce CD lub przesłania pocztą elektroniczną.

 


Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) jest to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie w postaci wiązki stożkowej, którego źródło obraca się wokół pacjenta.
CBCT jest szybką i niezwykle precyzyjną odmianą konwencjonalnej tomografii komputerowej. Jako, że obrazowanie twarzoczaszki następuje w trakcie tylko jednego obrotu lampą, całe badanie ulega znacznemu skróceniu, a co za tym idzie Pacjent otrzymuje mniejszą dawkę promieniowania.

 


Placówka nasza jest pierwszą pracownią radiologiczną w Radomiu wyposażoną w tomograf Kodak CS 9300 3D Premium – najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny system obrazowania radiologicznego dostępny obecnie na rynku.

Jako, że sprzęt ten przeznaczony jest do badań stomatologiczno – laryngologicznych, znajduje on zastosowanie w dziedzinach takich jak:

  • chirurgia twarzowo - czaszkowa i stomatologiczna 
  • diagnozowanie stawu skroniowo - żuchwowego
  • ortodoncja
  • endodoncja
  • periodontologia
  • implantologia
  • laryngologia

  

 

Wynik badania otrzymują Państwo na płycie CD wraz z załączonym programem do odtwarzania na każdym komputerze oraz z instrukcją instalacji i obsługi programu. Dzięki bibliotece implantów wbudowanej w program, planowanie implantologiczne w znacznym stopniu ulega uproszczeniu.

 

Tomografia dla Laryngologii - tomografia wiązki stożkowej, w porównaniu z konwencjonalnymi zdjęciami RTG w znaczny sposób zwiększa możliwości diagnostyczne w laryngologii. Dawki promieniowania podczas badania CBCT są wielokrotnie mniejsze niż w konwencjonalnej tomografii komputerowej (spiralnej), dzięki czemu możliwe jest bezpieczne wykonywanie badań kontrolnych oraz badań u dzieci.

 


Tomografia CBCT okazuje się przydatna w diagnostyce stanów zapalnych oraz innych patologii zatok przynosowych, a także przy określaniu długości wyrostków rylcowatych (zespół Eagle’a).

Ponadto badanie daje lekarzowi cenne informacje diagnostyczne na temat:

  • jamy nosowej (skrzywienie przegrody, określenie drożności przewodów nosowych), 
  • anatomii struktur ucha wewnętrznego, pozwalając tym samym w precyzyjny sposób przeanalizować ten najbardziej skomplikowany odcinek narządu słuchu.


Zastosowanie tomografii CBCT w laryngologii:
1. Diagnostyka ostrych i przewlekłych stanów zapalnych zatok.
2. W badaniach o charakterze kontrolnym i przesiewowym mają miejsce techniki o obniżonych parametrach – badania niskodawkowe.
3. Badania schorzeń uszu – z wykorzystaniem techniki wysokiej rozdzielczości do badania struktur kostnych – w przewlekłych procesach zapalnych, głównie przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
4. Badania i wykrywanie powikłań usznopochodnych i zatokopochodnych, jak np. ropień oczodołowy, ropień mózgu, ropień móżdżku, ropień nadoponowy i podoponowy.
5. Diagnostyka urazów głowy, szczególnie urazy twarzoczaszki oraz złamania w obrębie uszu.
6. Diagnostyka szumów usznych – szczególnie w podejrzeniu nerwiaka n. VIII, jako badanie początkowe.

 

Dla potrzeb laryngologii stosujemy pola obrazowania w następujących formatach:

  •  17 x 13,5 cm, 17 x 11 cm – obrazowanie zatok i dróg oddechowych
  •  5 x 5 cm, 8 x 8 cm– analiza struktur ucha wewnętrznego z wyborem strony badanej
  • 17 x 6 cm – analiza struktur ucha wewnętrznego

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKIEROWANIA DO POBRANIA:

 

Skierowanie na zdjęcie 2D - pantomografia, cefalometria itp.

 

 

Skierowanie na tomografię CBCT - stomatologia

 

 

Skierowanie na tomografię CBCT - laryngologia

 

 

Pliki do pobrania

Panoramica

Wykonujemy - zdjecia RTG w projekcji 2D
pantomograficzne cefalometryczne punktowe
- tomografia stomatologiczna
-tomografia laryngologiczna

CZYTAJ small arrow

Kontakt

26-600 Radom
Ul. Okulickiego 48
tel. +48 48 679 61 71, kom. 691 77 99 77 .

Email: info@panoramica.pl

map Zobacz dojazd